Anasayfa Kimler Çevrimiçi Bugünün Mesajları Konuları Okundu İşaretle
Geri Git   Araklı Medya-ARAKLI MEDYA HABER SİTESİ >
(¯`·.(¯`·. (¯`·.(¯`·. ARAKLI FORUMLARI.·´¯).·´¯) .·´¯).·´¯)
> ARAKLI'NIN KÖYLERİ > Kestanelik(Cımla)
Kayıt Yöneticiler Üye Listesi Ajanda Konuları Okundu İşaretle

Yanıtla
 
Share/Bookmark Konu Araçları
Eski 12-06-2006   #1
Araklı Haber
SİTE YÖNETİCİSİ
adminadmin
 
Araklı Haber kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Dec 2006
Konum: İstanbul-Araklı-Ağnas
Yaş: 49
Mesaj: 5,324
Teşekkür et: 5,224
3,579 Mesajına 9,186 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 10 Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.Araklı Haber Çok ünlü.
Varsayılan Kestanelik

Nüfusu:1170

İle Uzaklığı: 58 km


İlçeye Uzaklığı:33 km

Köy Muhtarı: AYDIN ALEMDAR
__________________
Her şey Araklı İçin!Her şey Memleketim için!

"Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa, orada Güneş batıyor demektir."!

Bu mesaj en son " 11-02-2007 " tarihinde saat 05:20 PM itibariyle Araklı Haber tarafından düzenlenmiştir....
Araklı Haber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-2007   #2
adrenal17
Yeni Üye
 
Giriş: Jan 2007
Mesaj: 1
Teşekkür et: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 0 adrenal17 Seçkin bir yolda.
Varsayılan

[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın] buda köyümüzün okulunun adresi HER ŞEY ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İÇİN.....
adrenal17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-27-2007   #3
PİRCİLİİ
Misafir
 
Mesaj: n/a
Varsayılan


KONUM: Kestanelik Köyü Karadeniz Bölgesinde dağlık bir arazide kurulmuştur. Batısında Turnalı Köyü, doğusunda Erenler Belediyesi, kuzeyinde Pervane Köyü, güneyinde Esentepe ile komşudur.
Kestanelik Köyü;
Tabah Mahallesi,Şeynuun Mahallesi, Calisa Mahallesi,Dedeoğlu mahallesi, Alioğlu Mahallesi ve Mamaşkurt Mahallelerinden kurulmuştur.
Kestanelik Köyü, Karadere vadisinden geçen Araklı-Çankaya kara yolu ile ilçe merkezi Araklı’ya bağlanır. Köyden ilçe merkezi 30km’dir. Köy ile Erenler Belediyesi arası 4km toprak yol, Erenler ile ilçe arası 26km asfalt yoldur. Her gün sabah 7:00 dan akşam 16:00 a kadar ulaşım yapılabilmektedir. Köyün iki minibüsü dışında Erenlere kadar yaya gidilince Araklı-Çankaya arası çalışan araçlarla da ulaşım sağlanabilmektedir. Köyün deniz seviyesinden yüksekliği 700m’dir. Üç yanı dağlarla çevrili olan köy sadece Karadere vadisine açılır. Arazi dik ve engebelidir. Köy merkezinde düz alanlar bulunmaktadır. Esentepe ve Turnalı Köyleri ile ulaşım vardır. Köyün bütün mahallelerine yeterli olmasa da yol gitmektedir. Yüksek kesimler ormanlıktır.
KÖYÜN TARİHÇESİ: Eski adı Cimla ( Zimla) olan köyün kuruluşunu köy halkı şu şekilde anlatmaktadır; Köyün Ermeni yada Rumların elinde olduğu zamanlarda doğudaki merkez köyde bir adam yaşarmış. Bu adamın bir oğlu varmış. Adam oğlunu evlendirmiş. Bir gün adam oğlu ve geliniyle birlikte 3 at hazırlayarak yola çıkmışlar. Bir süre yol aldıktan sonra adam evin kapısını açık unuttuklarını hatırlamış. Gelini ile oğluna kendisini beklemelerini, evin kapısını kilitleyip döneceğini söylemiş. Adam kapıyı kilitleyip geri döndüğünde gelini ile oğlunun kendisini beklemeyip gittiklerini görmüş. Allah’a onları taşa çevirmesi için dua etmiş. Duası kabul olmuş gelini ve oğlu taşa dönmüşler. Gelinin elindeki altınlar yere dökülmüş. Adam taşların yanına gidip altınları alarak geri dönmüş. Bu taşların bulunduğu yere gelin kayaları denilmiştir.
SOSYAL YAPISI: Köyün nüfusu 2350’dir. 450-460 haneden meydana gelmiştir.
GELİŞME DURUMU: Köy halkı eski ahşap evlerin yerine betonarme binalar yapmıştır. Köyde başlıca; fındık,mısır,patates,kara lahana, pazı,elma, armut gibi tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Arazinin dik olması nedeniyle tarımda kullanılan araç gereçlerde teknik olarak bir yenilik yapılamamış,eski usullerle tarım halen sürdürülmektedir. İhtiyaçları karşılamak için köyde 5 tane bakkal vardır. Elektrik, su ve telefon ile halkın yaşam tarzı bir ölçüde kolaylaşmış ve iletişim imkanına kavuşmuşlardır. Köye tv yansıtıcısı kurulmuştur. Hemen hemen bütün evlerde televizyon bulunmaktadır. Karadeniz halkının silah tutkusu bu köyde de belirgin olarak vardır.
İKLİM: Doğu Karadeniz ikliminin özelliklerini taşır. Sonbahar rüzgarlı ve yağışlı, kış mevsimi soğuk ve yağışlı, ilkbahar ayları bol yağışlı, yazlar da sıcak ve yağışlı geçer. Karadeniz ikliminin özelliği olarak her mevsim yağış alır.
BİTKİ ÖRTÜSÜ: Köy sınırları içinde bulunan ormanlarda sarıçam, karaçam, kızılağaç,kestane,meşe,gürgen gibi ağaç çeşitleri bulunur. Bunun dışında fındıklar ve çalılık alanlar da vardır. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan köyün görünümü oldukça güzeldir. Köyde bol yağışlar nedeniyle yer yer heyelanlar olmaktadır.
KÖYDE EĞİTİM ÖĞRETİM: Köyde eğitim öğretime önem verilmektedir. Bir ilköğretim okulu vardır. Bina üç katlı on iki derslikli fen laboratuarı ,araç gereç odası, iş eğitimi atölyesi, bilgisayar sınıfı, fotokopi makinesi,telefon, televizyonlu sınıflar,tepegöz ve kütüphanesiyle eğitim öğretimin teknolojiye uygun olarak yapılmasına gayret edilmektedir. Okulda 11 öğretmen görev yapmaktadır. Bunlardan dördü branş, beşi sınıf,biri ana sınıfı ve biride müdür olarak görev yapmaktadır. Öğrenci sayısı 270 civarındadır. Köyde önceki yıllarda okuma yazma kursu açılarak okur yazar oranının arttırılması için çaba gösterilmiştir.
ÇEVRENİN SAĞLIK SORUNLARI: Köyde sağlık hizmetleri vermek amacıyla bir sağlık ocağı vardır. Bu sağlık ocağı köyden 4km uzakta Karadere kenarında yer alır. Sağlık ocağı onarım aşamasında olduğu için şimdilik hizmet veremiyor. Bu sağlık ocağının personeli şuan Erenler Belediyesi sağlık ocağında hizmetlerini sürdürmektedir. Sağlık ocağındaki ebe ve hemşireler gerekli gördükleri görüldükçe ana ve çocuk sağlığı,çocuk bakımı hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca ilçeden de sağlık görevlileri gerektiğinde köy halkına yardımcı olmaktadır.
ÇEVREDE FOLKLOR: Karadeniz yöresinin kendine has folkloru gelişmiş olmakla birlikte kemençeyle söylenen türküler ve oyunlar yok denecek kadar azalmıştır. Düğünlerde atma türküler yaygın olarak söylenir. Düğünden yedi gün sonra ‘‘yedisi’’ yapılır. Yedisi denilen gelenekte gelin ve damat gelinin evine (baba evine) yemeğe çağrılır. Burada damada çeşitli oyunlar yapılır. Ayakkabıları saklanır para alınmadan geri verilmez. Damat ayaklarından asılır. Ortaya tepsi ile baklava gelir ancak baklavayı bıçak kesmez. Bıçağın keskinleşmesi için biraz para ile bilenmesi gerekir ki bu para da damadın cebindedir.
Halkın yüzde doksanı okur yazardır. Yüzde on beşi orta öğretim,yüzde sekizi yüksek öğrenim görmüştür. Köyde okulu korumak,geliştirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için okul aile birliği bir dernek kurmuştur. Okulun ihtiyaçları bu dernek tarafından karşılanmaktadır.
EKONOMİ: Köy halkının bir bölümü yurt dışında ve il dışında çalışarak geçimini temin ederken büyük bir çoğunluğu mevsimlik inşaat işçisi olarak çalışarak geçimini sağlamaktadır.
Ayrıca köyde tarım ve hayvancılıkla uğraşarak geçimini sağlayan ailelerde oldukça fazladır.
Küçük el sanatları olarak dikiş nakış yapılmaktadır. Bu sayede evlenecek kızların çeyizleri hazırlanmaktadır

Bu mesaj en son " 11-02-2007 " tarihinde saat 05:45 PM itibariyle Araklı Haber tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2007   #4
Necip Fazıl
Yeni Üye
 
Giriş: Nov 2007
Mesaj: 2
Teşekkür et: 1
2 Mesajına 8 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 0 Necip Fazıl Seçkin bir yolda.
Varsayılan

Efendim merhabalar ... Bizde ARaklımızının Kestanelik köyündeniz. Hemşehrilermize selamlar olsun.

VesseLam
Necip Fazıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Necip Fazıl Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
seyfi (11-02-2007), zavzagalı (11-02-2007)
Eski 11-03-2007   #5
Zafer Ünver Güney
Kıdemli Üye
 
Zafer Ünver Güney kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Sep 2007
Konum: Trabzon
Yaş: 53
Mesaj: 953
Teşekkür et: 1,090
473 Mesajına 1,172 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 7 Zafer Ünver Güney Seçkin bir yolda.
Varsayılan

Bu kadar güzel yeşil doga manzarası başka nerde vardır acaba
__________________
Kavgayı ağacın yapragına yaz,Sonbahar gelsin,yapraklar kurusun diye.
Öfkeyi,bir bulutun üstüne yaz,,Yağmur yağsın,bulut yok olsun,diye.
Nefreti,karların üstüne yaz,,Güneş açsın karlar erisin,diye.
Ve dostluk ile sevgiyi,yeni doğmuş bebeklerin yüregine yaz,,Onlar büyüsün,dünyayı sarsın diye..
Zafer Ünver Güney Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş


Saat 03:01 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.